Одним з основних симптомів гострого бронхіту (ГБ) є гострий кашель. Відповідно до статистичних даних Європейського Союзу, кашель – причина половини зареєстрованих звернень до лікарів загальної практики.
ГБ має не лише суттєве суто медичне значення, а й є серйозною соціально-економічною проблемою через значне навантаження і витрати на систему охорони здоров’я.
Водночас варто зауважити, що ГБ – одна з найчастіших причин нераціонального призначення антибіотиків (АБ).
Вищезазначене ілюструє актуальність проблеми ГБ у сучасній клінічній практиці та необхідність пошуку оптимальних підходів до лікування гострого бронхіту, де особлива увага має приділятися раціональному призначенню АБ.
Ознаки гострого бронхіту
ГБ – це гостре захворювання, що розвивається в пацієнта за відсутності хронічного захворювання легень та характеризується симптомами:
- Кашель продуктивний або непродуктивний.
- Відходження мокротиння.
- Задишка, хрипи в легенях.
- Підвищення температури.
- Дискомфорт або біль у грудній клітці.
Зокрема, симптоми задишки, болю у грудній клітці у деяких пацієнтів можуть бути відсутні.
Діагностика гострого бронхіту
Оскільки етіологія гострого бронхіту може бути різноманітною, особлива увага має приділятися діагностиці:
- Здебільшого ГБ – вірусне захворювання, зумовлене такими збудниками, як корона-, рино- та аденовіруси.
- Можлива бактеріальна етіологія.
- Респіраторні патогени – у дорослих переважно із супутніми захворюваннями легень.
- Неінфекційна етіологія: куріння, вдихання алергенів.
Дослідження
Для діагностики ГБ використовуються інструментальні та лабораторні дослідження. Рентгенографія органів грудної клітки має призначатися виважено з урахуванням певних симптомів:
- Частота серцевих скорочень >100 уд./хв.
- Температури >38°C.
- Аускультативні дані.
Гнійне мокротиння – це складова імунної відповіді організму на інфекцію чи запалення. Воно не свідчить про бактеріальну інфекцію, а є наслідком активності лейкоцитів. Білий кров’яний шар лейкоцитів може надати мокротинню густоти та кольору, який лише нагадує гній.
Схожі симптоми можуть спостерігатися при вірусних інфекціях або бути результатом запалення без наявності бактерій. Тому, не у всіх випадках потрібно робити рентген органів грудної клітки.
Антибіотики та інші препарати за гострого бронхіту
Етіологія ГБ – здебільшого вірусна, але АБ не діють на віруси. Антибіотики – це не препарати для лікування кашлю, але вони щонайменше можуть впливати не результати одужання у хворих із кашлем.
Звичні у клінічній практиці муколітики, експекторанти та протикашльові препарати не мають доказової бази при ГБ та не рекомендовані при лікуванні.
Фітопрепарати
Залишається одна група засобів для лікування ГБ. Це – лікарські засоби рослинного походження. Але виключно ті, що мають доказову базу, адже міф про безпечність рослинних лікарських засобів не витримує критики.
Провідну позицію в просуванні фітомедицини займають фармацевтичні компанії Німеччини. Зокрема, в дослідженнях 2015 року зазначено про ефективність деяких фітопрепаратів на основі чебрецю і кореня примули, листя плюща звичайного, настурції та кореня хрону.
Один із небагатьох препаратів рослинного походження – Умкалор®, який є стандартизованим. Дозволений для лікування дітей віком від 1 року. Препарат ефективний у зменшенні тривалості й інтенсивності кашлю, припиненні виділення мокротиння, у швидкому одужанні.
Отже, на сьогодні стратегії лікування ГБ та зменшення антибіотикорезистентності у багатьох європейських країнах спрямовані на зменшення призначень АБ при інфекціях дихальних шляхів, зокрема антибіотиків широкого спектра дії.