Симптоми та ознаки нового штаму коронавірусу і прогнози фахівців на 2024 рік

blank

Нинішній штам ковіду, Пірола, надто підступний. Спочатку людина відчуває слабкість, підвищення температури, катаральні явища. Згодом з’являється кашель, біль у спині. 

Загалом розвиток захворювання на Covid-19 у вересні-грудні 2023 року виглядало так: тиждень кашлю, головного болю та гарячки, а потім нескінченна втома та слабкість.

Симптоми та ознаки ковіду у вересні-грудні 2023 

Нещодавно експерти оцінювали ризики розвитку нового варіанта коронавірусу Еріс. Але ось з’явився ще один штам, що викликає більше побоювання – BA.2.86, який назвали Пірола. Загалом ситуація залишається такою самою: ковід прийшов у наше життя надовго, якщо не назавжди.  

У 51 країні світу виявлено захворюваність на штам Eris EG.5. Особливих відмінних симптомів чи наслідків коронавірусу цього типу не виявлено. Головна відмінність EG.5 – значно швидше поширення, але глобальний ризик даного штаму оцінюється як низький.

Варіант Еріс в Україні було виявлено в 6 областях. Його симптоми такі ж, як і в інших відомих штамів коронавірусу: біль у горлі, задишка, нежить, ломота у тілі, лихоманка, головний біль. 

У МОЗ України вважають, пік захворюваності на коронавірусну інфекцію триватиме до січня 2024 року, а далі поступово згасатиме. З січня очікується розповсюдження вірусів грипу та SARS-CoV-2. Про це розповів головний санлікар Ігор Кузін 11 грудня в ефірі телемарафону.

Особливості штаму коронавірусу Пірола 

Поки що ковід дрейфує в бік, щоб стати постійним захворюванням. Проте ризик захворюваності на Піролу вищий, а перебіг хвороби може бути важчим. 

Наразі зафіксовано понад 100 тисяч підтверджених  випадків захворювання у Великій Британії, США, Канаді, Південній Африці, Швеції, Франції, Португалії та інших країнах.

Фахівці застерігають, Пірола – дуже змінений варіант коронавірусу. Ситуація схожа з появою штаму Омікрон. Теж 36 мутацій, які здебільшого стосуються проникнення вірусу в клітину. 

Навіть вакциновані пацієнти, які перехворіли 2021 року, не будуть захищеними, адже надто великі відмінності у будові вірусів, що циркулюють зараз, і вірусів минулих років. 

Інше питання, що частковий захист буде присутній і, найімовірніше, важких форм не буде, якщо в людини немає патології. У групі ризику пацієнти, що не вакцинувалися і мають важку супутню патологію:

  • цукровий діабет;
  • гіпертонію;
  • важкі хронічні легеневі захворювання;
  • серцево-судинні хвороби.

У групі ризику розвитку ускладнень від Піроли особи зі зниженим імунітетом, особливо якщо нехтувати першими симптомами хвороби і не звертатися до лікаря!

Лікар пульмонолог

Статистика захворювань на Covid-19 в Україні

Наразі в Україні циркулюють 17 субваріантів підтипів штаму коронавірусу Омікрон. З легким перебігом коронавірусу пацієнти звертаються до сімейних лікарів. 

Але є багато складних випадків. Протягом грудня близько 4,0 тисяч пацієнтів з Covid-19 потрапляють до лікарні щотижня. 

Від початку сезону коронавірусу та грипу в трьох областях України ще в листопаді було перевищено епідемічний поріг. Йдеться про Тернопільську, Житомирську та Чернівецьку області. Там, де зафіксовано перевищення епідпорогу, можуть застосовуватися локальні карантини.

Наразі випадків штаму Пірола в Україні не зареєстровано. Виявлені мутації є наближеними до Омікрона. Проте, за даними МОЗ, новий вид коронавірусу невдовзі може з’явитись і в Україні, оскільки багато переселенців повертаються додому з-за кордону.

Прогнози на 2024 щодо коронавірусу від фахівців

Згідно з прогнозом ВООЗ у наступному році будуть циркулювати 4 штами вірусу грипу. Варто нагадати, що вакцинуватися від грипу дуже важливо. Це можна робити не тільки на початку, а й протягом усього епідсезону. Адже ризик захворіти на грип і мати важкі ускладнення досить високий. 

Але на відміну від грипу та RSV, де активність зростає восени та взимку і знижується навесні та влітку, у Covid-19 немає певного сезону. Хвилі навалюються взимку, навесні, влітку та восени. 

Пам’ятаєте, як легко було відстежувати вірус у перші роки пандемії? Була альфа, потім бета, дельта, далі омікрон. Тепер пул варіантів більше схожий на переповнений алфавітний суп, у якому щомісяця з’являються нові нащадки Омікрона та імена, які не можна вимовити, наприклад, BA.2.86 і FL.1.5.1. 

Звикайте до цього, бо експерти з вірусів кажуть, що у 2024 році ми можемо побачити ще більше варіантів. Єдина константа у всьому цьому – постійні зміни. 

Також потрібно не забувати про неприємну особливість, яка називається довгий ковід чи лонг-ковід. Це віддалені наслідки, з якими стикаються пацієнти, які перехворіли на коронавірус. 

З огляду на мінливу природу вірусу, цілком імовірно, що 2024 року вакцину проти Covid-19 буде оновлено, щоб відповідати будь-яким новим версіям вірусу, які поширюються, подібно до того, як щороку оновлюється щеплення від грипу. Про це свідчать великомасштабні клінічні випробування

Комбінована вакцина проти ковіду

Наразі виробники вакцин тестують одноразове комбіноване щеплення, яке допомагає захистити як від грипу, так і від коронавірусу. Дані ранніх тестувань дали позитивні результати. Комбінована вакцина стане захистом для більшості населення, особливо тим, хто сприйнятливий до важких форм ковіду або грипу.

Що більше вірус циркулює серед населення, то більше в нього можливостей мутувати, констатують лікарі-пульмонологи нашого центру. Тож, якщо ми захищаємо себе та інших від Covid-19, ми допомагаємо запобігти появі нових варіантів.

Прокрутка до верху