Багато людей переконані, що лікар-ендокринолог лікує щитовидну залозу. Це не зовсім так. Так, дисфункція щитовидки й справді вказує на багато захворювань, що належить до сфери цього фахівця. Однак насправді функції ендокринолога ширші, він спеціалізується на діагностиці та лікуванні захворювань ендокринної системи, що секретує гормони у кров та лімфу, а також різноманітних гормональних порушень.
Що лікує лікар-ендокринолог?
Якщо говорити про органи, які належать до ендокринної системи, то сюди входять щитоподібна та паращитовидні залози, підшлункова залоза, надниркова залоза, гіпофіза, гіпоталамуса, яєчники в жінок та яєчка в чоловіків. Усі залози взаємопов’язані і синтезують певні гормони, а збій в роботі одного органу може спричинити порушення в інших.
Гормони – це біологічно активні речовини, що виробляються залозами внутрішньої секреції та впливають на більшість процесів всередині організму. Якщо в організмі бракує якихось гормонів чи їх навпаки забагато, то виникають різні порушення та захворювання, спричинені гормональним дисбалансом.
Які хвороби лікує лікар-ендокринолог?
Найпоширенішими захворюваннями, що належать до компетенції ендокринологів є цукровий діабет І, ІІ типу (порушення синтезу інсуліну, що призводить до підвищення рівня цукру в крові), нецукровий діабет (зниження вироблення гормону вазопресину, що порушує здатність нирок концентрувати сечу), гіпотиреоз і гіпертиреоз (недостача чи надлишок гормонів щитоподібної залози), гіперпаратиреоз (надлишок паратгормону та збільшення вмісту кальцію у крові), аутоімунний тиреоїдит, аденома щитоподібної залози, пролактинома, ендемічний зоб (збільшення щитоподібної залози через дефіцит йоду), акромегалія (надлишок гормону росту), недостатність надниркових залоз.
Ендокринні порушення впливають на репродуктивну, серцево-судинну, кістково-м’язову, нервову та інші системи організму. Тому, ймовірно, ендокринолог може допомогти і з такими захворюваннями, як ожиріння (причиною може бути гормональний дисбаланс, порушення процесів обміну речовин), остеопороз (зниження щільності кісткових тканин), гірсутизм (надмірне волосся у жінок), порушення менструального циклу, чи безпліддя.
Що перевіряє ендокринолог у чоловіків, жінок та дітей?
У чоловіків захворювання, при якому яєчка виробляють недостатньо тестостерону, називається гіпогонадизм. Тестостерон відповідає за розвиток чоловічих статевих ознак, репродукцію і настрій, а його дефіцит веде до зниження лібідо, еректильної дисфункції, втрати м’язової маси і збільшення жирової.
У жінок лікар по гормонах займається захворюваннями, пов’язаними з менструальним циклом і менопаузою. Також ендокринні порушення можуть бути причиною безпліддя у жінок. У дітей через ендокринні захворювання трапляється порушення росту або раннє/запізніле статеве дозрівання.
Коли треба звернутися до ендокринолога?
УЗД щитовидної залози та відповідний аналіз крові на гормони рекомендують проводити при плануванні вагітності, а також раз у чотири роки в віці 25-50 років. Після 50-ти щитовидку краще перевіряти частіше – щодва роки.
На проблеми із щитовидною залозою можуть вказувати такі симптоми, як різка втрата або набір ваги, хронічна втома, швидка стомлюваність, поява нервозності та апатії, незначне підвищення температури, болі в горлі, раптові порушення менструального циклу у жінок.
Також на гормональний дисбаланс можуть вказувати втрата апетиту, проблеми зі сном, надмірне випадання волосся, погіршення стану нігтів або сухість шкіри. Також варто звернути увагу на тремтіння в руках або ногах, набряки рук та ніг, порушення серцевого ритму, надмірне потовиділення, сильна спрага та сухість у роті.
Як проходить огляд у ендокринолога?
Перший візит до ендокринолога нагадує відвідування сімейного лікаря. Фахівець знайомиться з історією хвороби та проводить пальпацію хворого. Якщо лікар запідозрив відхилення від норми у роботі щитоподібної залози, то він скеровує на додаткові дослідження.
Найчастіше ендокринолог призначає ультразвукове дослідження щитоподібної залози, УЗД вилочкової залози, наднирників та нирок, МРТ чи КТ (якщо є підозра на новоутворення) аналіз крові на цукор, аналіз крові на гормони щитоподібної залози, аналіз на інсулін.
На повторній консультації, спираючись на результати аналізів і досліджень, лікар ставить діагноз та призначає лікування. Ендокринологічні хвороби зазвичай лікують за допомогою медикаментів: гормональних засобів та вітамінів. Також ендокринолог призначає фізіотерапію, підбирає правильну дієту для регулювання ваги.