Що таке ультразвукова діагностика і що можна дізнатися на УЗД легенів і внутрішніх органів

blank

Сучасну медицину важко уявити без ультразвукової діагностики. УЗД використовують у гінекології, педіатрії, хірургії, офтальмології, ендокринології та інших областях. УЗД огляд внутрішніх  статевих органів, щитоподібної залози чи серця і взагалі рекомендують проводити бодай раз на рік. 

Далі – все, що варто знати про УЗД легень і внутрішніх органів, як і коли проводити дослідження і що з нього можна дізнатися.

Що таке УЗД і коли його потрібно робити?

Ультразвук (ультразвукове дослідження) – це діагностичний тест, завдяки якому оцінюють стан органів. Завдяки УЗД можна оцінити форму і розмір внутрішніх органів, виявити наявність пухлин, новоутворень чи патологічних станів. Цей метод вважають незамінним при спостереженні за вагітністю з перших тижнів.

Пройти УЗД можна і без направлення від лікаря, але краще все-таки розпочати з візиту до терапевта/сімейного лікаря, педіатра чи профільного спеціаліста (напр. гастроентеролога чи гінеколога). Лікар визначить, які саме обстеження знадобляться. 

Основними показаннями до УЗД є біль або збільшення/розширення певної ділянки тіла. Також ультразвук є важливим тестом при профілактиці раку грудей, підозрі на пухлини і травми. 

Чи не зашкодить УЗД здоров’ю?

Ультразвукове дослідження зовсім не шкодить, а за десятиліття використання діагностики цього типу не було зафіксовано науково доведених фактів завдання шкоди здоров’ю людини. 

УЗД безпечніше, ніж рентген або комп’ютерна томографія, адже не використовує іонізуючого випромінювання. Це означає, що його можна застосовувати багато разів, у тому числі впродовж доби, без шкоди для здоров’я пацієнта. 

Єдине застереження – ультразвукове дослідження не варто проводити в області опіків, ран або травм кісток.

Що можна дізнатися на УЗД внутрішніх органів?

Під час ультразвукового дослідження внутрішніх органів (черевної порожнини) можна оглянути підшлункову залозу, печінку, селезінку, жовчний міхур та жовчні протоки, а також лімфатичні вузли та великі судини черевної області. Натомість шлунок і  кишківник погано візуалізуються при УЗД через наявність у них повітря.

УЗД внутрішніх органів допомагає виявити такі захворювання: пухлини та кісти черевної порожнини, панкреатит, гепатит, цироз, холецистит, сечокам’яну хворобу, обструкцію жовчовивідних шляхів, абсцес нирки, гостру ниркову недостатність, захворювання системи крові та багато ін. 

УЗД допомагає виявити скупчення в черевній порожнині рідини, виявити аномалію або пошкодження внутрішніх органів. Скринінг покаже новоутворення або осередкову зміну. Обстеження печінки спрямоване на виявлення зміни форми та розміру органу, порушення структури тканин, появу кіст і пухлин.

Коли варто робити УЗД внутрішніх органів

УЗД внутрішніх органів рекомендоване пацієнтам при таких станах і симптомах:

  • для профілактики (бодай раз на рік),
  • під час планового візиту (якщо в анамнезі в пацієнта хронічні захворювання органів черевної порожнини),
  • біль у животі, нудота чи блювота,
  • болі в поперековій ділянці, не пов’язані з патологіями,
  • новоутворення, виявлені лікарем під час огляду та пальпації,
  • при відхиленнях у роботі печінки, нирок, підшлункової залози, діагностованих завдяки аналізу крові,
  • щоб виключити внутрішню кровотечу при тупій травмі живота,
  • контроль і лікування захворювань (динаміки новоутворень), діагностованих раніше;
  • з діагностичною метою перед операцією,
  • післяопераційний контроль.

Приводом для дослідження також можуть стати гіркота або металічний присмак у роті, неприємний запах з рота, ускладнене сечовипускання, жовтушність шкірних покривів і слизових оболонок, загальна інтоксикація організму, метеоризм, різке зниження або підвищення ваги.

Як підготуватися до УЗД внутрішніх органів

Для того, щоб підготуватися до УЗД, достатньо в день дослідження відмовитися від сніданку та прийти до медичного центру натще. Також не можна перед дослідженням пити каву. Якщо дослідження заплановане на другу половину дня, допускається легкий сніданок (наприклад салат або нежирний йогурт), але між прийомом їжі та УЗД має минути 4-5 годин. 

Не можна пити пити за 1,5 години до УЗД, бо вода може вплинути на результати діагностики. Якщо потрібно прийняти ліки – запити ковтком-двома води, але не більше. Також перед УЗД радять утриматися від жуйки, льодяників чи куріння.

Готуватися до дослідження потрібно за 3-4 дні до процедури. Лікарі рекомендують дієту, що передбачає відмову від жирної та смаженої їжі. За добу перед УЗД не можна вживати алкоголь, їсти чорних хліб, свіжі овочі, картоплю, пити молоко чт газовану воду. 

Також одягніть зручний одяг – щоб оголити живіт було комфортно.

Що показує УЗД легень

Ультразвукова діагностика легень – повністю безпечна процедура. На відміну від рентгену, флюорографії УЗД можна проводити дітям і вагітним жінкам. Завдяки УЗД легень можна оцінити стан легенів та плевральних порожнин, провести діагностику при деяких захворюваннях органів дихання. 

Особливої популярності ультразвукове обстеження легень набуло в період пандемії COVID-19. При коронавірусі та лікуванні інших довготривалих захворювань (пневмонія, плеврит) повторне рентген-опромінення є небезпечним, а контроль за лікуванням потрібно здійснювати.

За допомогою УЗД легень можна дообстежити патологію, виявлену під час рентгенографії (як-от рідина в легенях, новоутворення, зміни в лімфатичних вузлах). Також ультразвукове  дослідження легень допомагає виявити набряк легенів, пневмонію, плеврит .

Коли треба робити УЗД легенів

Найчастіше ультразвукову діагностику легень призначають за наявності в пацієнта таких симптомів: 

  • тривалий кашель з виділенням мокротиння,
  • задишка, хрипи,
  • біль в грудях нез’ясованого походження,
  • підозра на онкологічну хворобу,
  • симптоми, характерні для коронавірусної хвороби COVID-19.

Протипоказів метод дослідження не має, тому його проводять навіть вагітним чи годуючим матерям. На перешкоді також не можуть стати імпланти, металеві зуби чи кардіостимулятори.

Якщо вам потрібно зробити УЗД – звертайтеся у нашу клініку Вільне Дихання та скористайтеся провідними технологіями – наші лікаря роблять УЗД на новітньому апараті преміального класу з сучасною візуалізацією. А результати вам інтерпретують провідні пульмонологи Львова. 

Прокрутка до верху